Trasy spacerowe

Adres: wokół Krynicy-Zdroju

Trasa Nikifora

Długość trasy: 8 km

Czas przejścia: 2 h

Trasa Kiepury

Długość trasy: 15 km

Czas przejścia: 4 h

Trasy spacerowe
zobacz na mapie

Opis

Trasa Nikifora

Długość trasy: 8 km    Czas przejścia: 2 h

Trasę rozpoczynamy z Krynickiego Deptaka spod Informacji Turystycznej. Wychodzimy z deptaku ulicą Kraszewskiego i po 850 metrach skręcamy w prawo w ulicę św. Włodzimierza. Po ostrym podejściu mijamy cmentarz z nagrobkiem Nikifora a następnie cerkiew prawosławną. Wokół cerkwi znajduje się Park Miniatur Architektury Drewnianej. Powyżej cerkwi skręcamy w lewo w stromą polną ścieżkę, kierując się na Muzeum Przyrodnicze. Po 300 metrach skręcamy za schodami w prawo i podążamy czerwonym szlakiem przez las. Po 800 metrach szlak czerwony skręca w lewo a my podążamy prosto. Po kolejnych 700 metrach skręcamy w lewo i łączymy się z żółtym szlakiem, którym podążamy na Przełęcz Krzyżową, gdzie przez chwilę połączymy się z Trasą Kiepury. Dalej udajemy się żółtym i niebieskim szlakiem i po 350 metrach rozstajemy się z Kiepurą i skręcamy w prawo w stronę Słotwin. Spacerując polną drogą mijamy po lewej stronie wyciągi narciarskie, wieżę widokową i po 1 kilometrze dochodzimy do drewnianej cerkwi. Za nią skręcamy w prawo w ulicę Słotwińską i wracamy do Krynicy piechotą lub busem z pobliskiego przystanku.
Po wejściu na deptak po lewej stronie znajduje się pomnik siedzącego Nikifora, a po przejściu kolejnych 500 metrów za rzeką Kryniczanka w ostatnim drewnianym budynku Romanówka, siedzibę swoją ma Muzeum Nikifora.

 

Trasa Kiepury

Długość trasy: 15 km       Czas przejścia: 4 h         mapy.cz

Trasę rozpoczynamy z ulicy Piłsudskiego „pod Hawaną” spod pomnika Jana Kiepury. Przechodzimy na drugą stronę ulicy w Dąbrowskiego i dochodzimy do mostku gdzie skręcamy w lewo. Dalej podążamy ulicą Zieloną i po 750 metrach wchodzimy do lasu i dalej w górę szlakiem zielonym. Po kolejnych 1200 metrach łączymy się na chwilę z Trasą Nikifora i razem przechodzimy przez Przełęcz Krzyżową a 350 metrów za nią rozstajemy się z Nikiforem i skręcamy w górę w lewo. Teraz spacerując szlakiem żółtym i niebieskim podziwiamy z lewej strony Jaworzynę Krynicką a po prawej wyciągi narciarskie Słotwiny oraz możemy pospacerować ścieżką w koronach drzew. Po 2,5 kilometrach od rozstania z Nikiforem szlak niebieski ucieka w lewo a my podążamy w prawo, pilnując do końca wyprawy szlaku żółtego. Na trasie mijamy szczyt Jaworzynka a po 8,25 kilometrach od rozpoczęcia wyprawy, przechodzimy przez ulicę i kierujemy się drogą asfaltową do lasu. Po 250 metrach ulica skręca ostro w lewo a my wchodzimy na polną drogę na wprost i w dalszym ciągu pilnujemy żółtych znaków. Po 4 kilometrach dochodzimy do skrzyżowania z ulicą Zieleniewskiego i skręcając w prawo w dół, asfaltem a następnie chodnikiem – wracamy do Krynicy. Wracając ulicą Pułaskiego po prawej stronie mijamy Patrię – pensjonat Jana Kiepury.

 

Trasa-spacerowa-mapka

Zobacz inne: