Góra Parkowa

Adres: Nowotarskiego 1, Krynica-Zdrój

Telefon: 18 20 20 300

Godziny otwarcia: 10:00 - 21:00

Góra Parkowa
zobacz na mapie

Opis

Kolej Linowo –terenowa na Górę Parkową to dobrze znana destynacja turystów odwiedzających Krynicę Zdrój od przeszło 85 lat!

To najstarsza w Polsce kolej tego typu, wybudowana w 1937 roku. Po dziś dzień te same, dwa wagony, ze szwajcarskiej fabryki Gangloff , kursują nieprzerwanie na tej trasie.

Na szczycie góry znajduje się Parkowa Restauracja, Parkowa Kawiarnia w Pergoli, znane dzieciom Rajskie ślizgawki i zjeżdżalnia pontonowa, a także słoneczna polana na której można zażyć  relaksu latem, czy pojeździć na nartach i sankach zimą.

Szczyt Góry Parkowej liczy sobie 742 m n.p.m. i znajduje się w samym sercu uzdrowiska, w ponad 200 letnim Parku Zdrojowym. Spod Góry Parkowej biją źródła leczniczych wód mineralnych z których słynie uzdrowisko.

Góra Parkowa to także miejsce pełne historii w którym żywy pozostaje duch lat 30’. W ubiegłym roku ośrodek objęty został kompleksową inwestycją w zakresie przebudowy stacji górnej, renowacji wagonów, oraz remontu stacji dolnej. Już wkrótce planowane jest otwarcie kolei wraz z całym ośrodkiem, który przechodzi pierwszą od swego powstania, metamorfozę przeprowadzoną na tak szeroką skalę!

Górna stacja zyskała odmienioną restaurację w stylu retro, z odtworzonymi dwoma tarasami po obu stronach budynku. To także poszerzony peron, winda dostosowująca budynek dla osób niepełnosprawnych oraz podróżujących z wózkami dziecięcymi.

Z dziedzińca Pergoli nowymi, okrągłymi schodami dostać się można wprost na taras restauracji i wreszcie klimatyczna Pergola okalająca dziedziniec, która dzięki przeszkleniu umożliwi komfortowy relaks nawet zimą…

Historyczne wagony kolei również doczekały się gruntownej renowacji, którą umożliwiły między innymi udostępnione fotografie z archiwum fabryki Gangloff, producenta wagonów, oraz dostępne modele z lat 30’ będące w posiadaniu Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Nowy retro blask oraz drobne udogodnienia pozwolą zwiększyć komfort podróżujących oraz nadadzą szczypty splendoru sprzed lat…

Stacja Dolna stanowić będzie wrota do lat 30’, dzięki adaptacji dotychczasowej poczekalni na multimedialną wystawę przenoszącą odwiedzających w barwne lata 30’.

Atrakcje nie ominą turystów nawet w peronie kolei , ale to już pozostaje tajemnicą… do której odkrycia zapraszamy osobiście.

Ze względu na budowę amfiteatru pod dolną stacją kolejki, poniżej przedstawiamy tymczasowe dojście do stacji dolnej.
Parkowa-kolejka
Parkowa-atrakcje
Parkowa12
   
   
   
Parkowa13

Zobacz inne: