Tężnie solankowe

Adres:

Tężnia w Krynicy-Zdroju Park Słotwiński, Park Sportowy na Czarnym Potoku

Tężnia w Słotwinach Arena Pod Wieżą widokową

Tężnia w Tyliczu Plac zabaw przy Szczawie

Tężnie solankowe
zobacz na mapie

Opis

Tężnia solankowa w Parku Słotwińskim w Krynicy-Zdroju, pod Wieżą widokową w Słotwinach Arena oraz w Tyliczu to miejsca o korzystnych walorach do inhalacji dróg oddechowych. Spływająca po gałązkach tarniny sól z kopalni soli w Bochni jest naturalnie rozpylana w postaci leczniczego aerozolu podobnego do tego nad morzem. Wspiera on leczenie chorób dróg oddechowych, a także pomaga oczyścić drogi oddechowe z szeregu zanieczyszczeń, jakie codziennie wdychamy. W ciszy można odpoczywać na ławkach przy tężni lub aktywnie spacerować dookoła. Tężnia działa jak ogromny filtr powietrza niwelując zanieczyszczenia i powoduje, że powietrze, które w niej wdychamy, jest mocno nawilżone i pozbawione szkodliwych substancji.

Wdychanie solnego aerozolu przynosi ulgę osobom, które borykają się z astmą, alergią oddechową, pracującym wiele godzin przed komputerem i w klimatyzowanych pomieszczeniach. Regularne seanse w tężni solankowej mogą wspomagać leczenie stanów zapalnych zatok, nieżytu nosa, wykazują też działanie relaksacyjne. Rozwój balneologii w lecznictwie oraz zażywanie inhalacji przy wykorzystaniu specyficznego aerozolu są praktykowane w leczeniu stanów nerwicowych, migren, napięciowych bólów głowy, a także chorób autoimmunologicznych. To sposób wspomagania terapii przewlekłego kaszlu, nawilżania dróg oddechowych po przebytym przeziębieniu, grypie i innych infekcjach.

Solanka z kopalni soli w Bochni zawiera 282,7 g/dm3 składników stałych. Wśród kationów przeważa jon sodowy Na2-95,7% mval. Wśród anionów dominującą rolę odgrywa jon chlorkowy CI-98,2% mval. Ponadto woda zawiera składnik swoisty: 2,11 mg/dm3 fluorków F. Na tej podstawie wodę sklasyfikowano jako 28,3% wodę mineralną swoistą o charakterze chlorkowo-sodowym, fluorkową; silną solankę flurkową.

 

Tablica-Park-Slotwinski

Zobacz inne: