Cerkiew pw. Opieki Najświętszej Marii Panny na Słotwinach

Zbudowana w latach 1887 – 1888 w miejscu spalonej w 1796 r. cerkwi. Jest to budynek drewniany, konstrukcji zrębowej z kwadratową wieżą konstrukcji słupowej. Budynek wieńczą trzy baniaste kopuły ze ślepymi latarniami. Z wyposażenia cerkiewnego zachowało się jedynie barkowe XVIII w. tabernakulum z rzeźbionym tronem i wizerunek Chrystusa przy słupie oraz barokowo klasycystyczny lichtarz z XIX wieku.

Od kilku lat dzięki dotacjom państwowym i ofiarności parafian kościół poddawany jest gruntownemu remontowi i renowacji. Został m.in. wymieniony dach i założono blachę z tytan cynku, wymieniono odeskowanie całego kościoła, dokonano wzmocnienia fundamentu i wymieniono podwaliny na całym obwodzie kościoła, wymieniono słupy wieży, dokonano wstępnej renowacji trzech ołtarzy oraz przeprowadzono restaurację polichromii sufitu, odnowiono i uzupełniono podmurówkę na całym obwodzie świątyni, wykonano schody i balustradę do zakrystii.

Kościół otoczony jest wysokimi modrzewiami i w nocy oświetlony co wspaniale eksponuje jego walory i piękno. Od dawna jest także przystanią modlitewną dla narciarzy licznie korzystających z tras narciarskich i wyciągów usytuowanych w bezpośrednim sąsiedztwie świątyni.

Msza święta niedzielna 8:00
wtorek, czwartek, sobota 7:00

Cerkiew pw. Opieki Najświętszej Marii Panny  ul. Słotwińska 50, Krynica-Zdrój

Cerkiew-Slotwiny1
Cerkiew-Slotwiny2