Muszyna

Muszyna-mapa
Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP 

Parafia w Muszynie powstała kilka lat po przejściu osady na własność biskupów krakowskich, czyli w roku 1330. Pierwszy kościółek muszyński pw. św. Marii Magdaleny, zapewne klasyczny przykład średniowiecznej drewnianej architektury sakralnej, mieścił się przy obecnej ulicy J. Piłsudskiego. Obecny kościół, noszący wezwanie św. Józefa (wcześniej Nawiedzenia NMP oraz św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz św. Stanisława Kostki), zbudowany został w wieku XVII. Jego budowa trwała bardzo długo. Było to spowodowane tym, że gdy zmarł biskup Andrzej Trzebnicki, który wydał zezwolenie na budowę kościoła, należało uzyskać takie samo zezwolenie od następnego biskupa. W międzyczasie, jak mówi legenda, śmiertelnemu wypadkowi na placu budowy uległ jeden ze wznoszących świątynię robotników. Jak wymagał wówczas zwyczaj, w sytuacji takiej należało prace przy budowie przerwać na czas jednego pokolenia.

Świątynię konsekrował w roku 1749 ks. Biskup Jędrzej Stanisław Kostka Załuski, co upamiętnia tablica w przedsionku kościoła.

Jest to budowla jednonawowa, orientowana, z prezbiterium zamkniętym półkoliście. obu stronach nawy znajdują się dobudówki: zakrystia i kaplica Miłosierdzia Bożego (dawna zakrystia). Do kościoła prowadzi wejście, ozdobione zabytkowym portalem.

Muszyna16-kosciol
Muszyna17-biblijne
Ogrody biblijne

Dzieło nowej ewangelizacji jest największym tego typu ogrodem w całym kraju. Powierzchnia ogrodów wraz z zagospodarowaniem to około 1,3 ha. Ogrody zostały podzielone na pięć części: Ogród Historii Zbawienia, Ogród Krajobrazów Biblijnych, Winnica Pańska i Nauka Proroków, Dziecięcy Ogród Biblijny oraz Ogród dla Zakochanych.
Spacer po Ogrodach rozpoczynamy wydarzeniami opisywanymi w Starym Testamencie. Największą budowlą w tej części jest replika Świątyni Salomona, zbudowana w skali 1:12. W tej części również możemy symbolicznie przejść, jak Naród Wybrany, przez Morze Czerwone. Dwie dziurawe metalowe konstrukcje przez które przelewa się woda dodatkowo pełnią funkcję ogrodowej fontanny.

Tak jak pierwsza część ogrodów dotyczy spraw teologicznych, tak środkowa część poświęcona jest światu doczesnemu. W Ogrodzie Krajobrazów, zobaczyć można krajobraz pustynny oraz zapoznać się ze sposobem życia mieszkańców Ziemi Świętej. Głównym ich zajęciem było pasterstwo. Przez tę część ogrodów płynie mały strumyk, który symbolizuje rzekę Jordan.

Ostatnia część prezentuje rolnictwo tamtego obszaru. Podstawą wyżywienia stanowią: granat, palma daktylowa, figa, oliwka, zboża i winogrona. Znajdujemy tam również narzędzia służące do obróbki płodów rolnych.  Po drugiej stronie widzimy małą winnice, prowadzoną jak na Ziemi Świętej. Okrągła wieża służyła dawniej jako strażnica.

Ogrody-Biblijne-2023
Rynek, ratusz, piwnice, Informacja Turystyczna

Ratusz został wzniesiony na ruinach piwnic, w których setki lat temu składowano wina i towary przywożone węgierskim szlakiem. W piwnicach pod Ratuszem skrywa się odtworzone więzienie na które natrafili archeolodzy podczas badań w 2015 r. Towarzyszy mu sala tortu z bogatą ekspozycją narzędzi kaźni. Na turystów czeka Centrum Informacji Turystycznej, pijalnia wody mineralnej oraz stylowa kawiarenka.

Godziny otwarcia:
w sezonie codziennie w godzinach od 10.00 do 18.00 (godziny funkcjonowania Centrum Informacji Turystycznej oraz możliwość zwiedzania piwnic pod Rynkiem). Kawiarnia i pijalnia wody mineralnej czynna w godz. od 10.00 do 19.00.

Warto wiedzieć:
– obiekt posiada udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością ruchową
– w obiekcie znajduje się winda

Muszyna18-ratusz
Muszyna19-piwnice
Muszyńskie Piwnice bez tajemnic

Zwiedzanie z przewodnikiem (20zł/grupa)
W programie:
– Anna i Oryna – dwie czarownice
– Dlaczego ścięcie mieczem było aktem łaski?
– Via Vinorum, czyli jak to z handlem w dawnej Muszynie bywało
– Jan z Czarnolasu i Stanisław Kępiński jedną fraszką połączeni.

Ratusz w Muszynie, ul. Rynek 34,   tel: 18 534 9161    cit@muszyna.pl

Wybudowany w latach 2019-2021 w miejscu istniejących reliktów archeologicznych ratusz muszyński, swoją architekturą nawiązuje do innych XIX-wiecznych tego typu obiektów w Galicji i stanowi harmonijny układ kompozycyjny z otaczającymi go XX-wiecznymi kamieniczkami mieszczańskimi.

Muzeum Regionalne „Państwa Muszyńskiego”

Budynek jest rekonstrukcją zabytkowego XVIII-wiecznego zajazdu, który był częścią podzamkowego zespołu dworskiego.

W ofercie:
– wystawy stałe i czasowe
– prelekcje i lekcje muzealne
– warsztaty rękodzielnicze
– spotkania autorskie
– pamiątki regionalne

Godziny otwarcia:
wtorek 10:00 -15:00
śr.-sob. 10:00-17:00
niedziela 13:00-17:00
poniedziałek nieczynne

Ceny biletów:
Normalny 6zł, ulgowy 4zł, grupowy 3zł

ul. Krzywa 1,     tel: 18 534 9160      muzeum@muszyna.pl

Muszyna12-muzeum
Muszyna21-dwor
Dwór Starostów Muszyńskich

Powstał na przełomie XVIII i XIX wieku. Pełnił on rolę siedziby starostów muszyńskich, którzy – w imieniu biskupów krakowskich – władali dawnym „Państwem Muszyńskim”. Obiekt przebudowany został na początku XX wieku (dobudówka wschodnia i weranda). W latach 2014-2015 dwór został odrestaurowany. Dwór starostów wraz z kordegardą i dawnym zajazdem tworzyły tzw. podzamkowy zespół dworski. Obecnie obiekt jest siedzibą Ośrodka Kultury, w którym mieści się także stylowa kawiarenka.

Dom Dawnego Rzemiosła

W ofercie:
– warsztaty ceramiczne i plastyczne tel: 602 342 819
– warsztaty archeologiczne tel: 665 187 820

W sezonie wakacyjnym zapraszamy do zwiedzania pracowni kowalskiej i stolarskiej w godz. 11:00-16:00 (oprócz poniedziałków)

Ogrody Sensoryczne

Największe w kraju Ogrody Sensoryczne, nazywane również ogrodami zmysłów, cieszą oko różnorodnością pięknych roślin, jak również rozkoszują nasze zmysły owocami z krzewów i drzewek owocowych takich jak: czereśnia, jabłoń, malina, aronia. Szczególną ozdobą ogrodów są pola krokusowe (marzec-kwiecień). W ogrodach można aktywnie spędzić czas ćwicząc na przeróżnych sprzętach (które są także przystosowane dla osób starszych) podziwiając jednocześnie przepiękną panoramę okolicy. Przy dobrej widoczności, z wieży widokowej zobaczyć można słowackie Tatry. Ogrody sensoryczne są szczególnym miejscem dla nowożeńców, którzy mogą tu zasadzić swoje drzewko miłości – symbol szczęścia.

Muszyna09-muzyczna
Muszyna11
Strefa baśni i legend o Muszynie

Najmłodsza strefa w ogrodach zmysłów, nawiązująca do czasów i wierzeń mieszkańców dawnego Państwa Muszyńskiego. Znajdują się tutaj chatki czarownicy i zielarki, młynarza i mieszczki. Z tablic informacyjnych poznamy historię bicia monet na muszyńskim zamku, opowieści o ukrytym skarbie czy legendy o studniach i diable Borucie.

Muszyna07-legendy
Muszyna08-legendy
Ogrody Świateł – nowa atrakcja sezonu 2021/2022

Lokalizacja: Ogrody Sensoryczne i Ogrody Magiczne w Muszynie (Al. Zdrojowa)

Zwiedzanie: bezpłatne – ogólnodostępny park zdrojowy

Wejście: od ul. S. Mściwujewskiego, powyżej sanatoriów uzdrowiskowych, a także od strony pijalni wody mineralnej Antoni (wejście schodami na szczyt Suchej Góry).

Muszyna22-swiatla
Muszyna10-magiczne
Ogrody Magiczne

Ogrody Magiczne ze stawami rekreacyjnymi, a także posągami i stelami do złudzenia przypominają greckie lub rzymskie ogrody. Odwiedzając to miejsce, można poczuć się niczym antyczny Perseusz wkraczający do pełnego ludzkich posągów ogrodu Meduzy. Na powierzchni ponad 7 ha usytuowane są figur z piaskowca, przedstawiających muzy, bogów greckich, a także pory roku. Duże zainteresowanie budzi rzeźba przedstawiająca jesień, do złudzenia przypominająca Dionizosa – boga wina, dobrej zabawy i atrakcji, których w Muszynie nie brakuje. Szczególną ozdobą ogrodu jest barwne ptactwo sprowadzone z różnych zakątków świata oraz alpaki.

 

Egzotyczne ptaki – Ogrody Magiczne

Szczególną ozdobą Ogrodów Magicznych są egzotyczne, barwne ptaki ściągnięte do uzdrowiska z różnych zakątków świata. Długowieczny żuraw mandżurski, barwny paw indyjski, kaczka mandarynka, która swoją nazwę wzięła od bogato zdobionych szat mandarynów (chińskich dostojników m.in. z dynastii Ming) to tylko niektóre z egzotycznych ptaków w Ogrodach Magicznych.

Muszyna15
Alpaki – Ogrody Magiczne

Alpaka to południowoamerykański, trawożerny ssak. Przypomina nieco lamę, ale jest od niej mniejsza i z budowy ciała jest bardziej podobna do owcy. Większość światowej populacji alpak żyje w regionie Altiplano (płaskowyżu śródgórskiego w Andach Środkowych, w Boliwii i Peru). W Muszynie można je podziwiać na terenie Ogrodów Magicznych.

Muszyna14
Park zdrojowy Baszta imienia Antoniego Jurczaka

Na terenie parku znajdują się ruiny zamku, dwie pijalnie wody mineralnej, siłownie plenerowe, boisko do gier zespołowych, kamienne plansze do gry w szachy, a także wiaty wypoczynkowe. Ludzie ceniący relaks mogą skorzystać z kąpieli słonecznych na plażach po obu stronach malowniczych kaskad wodnych na potoku Szczawnik. Przez park przebiega również ścieżka rowerowa, która łączy się z zielonym szlakiem prowadzącym na najwyższy szczyt wschodniego pasma Beskidu Sądeckiego – Jaworzynę (1114 m n.p.m.).

Muszyna23-ParkZdrojowy
Muszyna20-zamek
Ruiny XIV- wiecznego zamku

W związku z trwającym remontem i rozbudową ruin zamku nie jest możliwe wejście na teren zamku, z uwagi na wystąpienia potencjalnego niebezpieczeństwa dla zwiedzających.

To jeden z najciekawszych zabytkowych obiektów architektonicznych w Muszynie. Znajduje się na stromym wzgórzu pasma Koziejówki. Zamek, który powstał ok. 1390 r. na niższym ze szczytów pasma (527 m n.p.m.), miał za zadanie bronić granicy i szlaków handlowych oraz pełnić funkcję komory celnej. Twierdza była rezydencją biskupów krakowskich do 1474 r., kiedy to została niemal całkowicie zniszczona przez oddziały Tomasza Taraczaya z Lipan podczas najazdu na Polskę króla węgierskiego Macieja Korwina. Zamek został odbudowany w stylu renesansowym przez Węgrów. Od tego momentu pełnił wyłącznie funkcję strażniczą. Od połowy XVII wieku budowla popadała w ruinę.

Propozycje aktywności na sezon 2023 rok

  1. Darmowe wycieczki piesze po Zapopradziu dla dorosłych i dzieci z Babą z Gór
    Kontakt: Zuzanna Długosz – Baba z Gór przewodnik beskidzki kom. 500 125 999.
    Start 26 czerwca i koniec 28 sierpnia.
    Poniedziałki dla dorosłych – godz. 10.00 zbiórka przed Ratuszem w Muszynie
    Czas trwania maksymalnie 2,5 godziny.
    Piątki dla rodzin z dziećmi – godz. 10.30 zbiórka na Zapopradziu przy figurze kwiatowej misia vis-à-vis lodowiska. Czas trwania do 2,5 godziny.
    Nie obowiązują zapisy. Wycieczka niezależnie od pogody.
  2. Wycieczki Rowerowe „Zakręcone środy”  (usługa płatna)
    Godzina zbiórki – 9.45, wyjazd 10. Czas przejazdu od 3-4 h.
    Centrum Informacji Turystycznej tel. 18 534 91 61
  3. Muszyńska Gra Rowerowa  (usługa płatna)
    Gra ta jest dedykowana rodzinom z dziećmi. Termin ustalany indywidualnie. Kontakt: Zuzanna Długosz – Baba z Gór przewodnik beskidzki kom. 500 125 999.
  4. Wspólne zwiedzanie świata nietoperzy w Wojkowej.
    Kontakt: Zuzanna Długosz – Baba z Gór przewodnik beskidzki kom. 500 125 999.
    W wakacyjne wtorki (od 27 czerwca do 29 sierpnia).
    Program: 15 minutowe zwiedzanie świątyni w Wojkowej (dawna cerkiew grekokatolicka), w wakacyjnym klimacie opowieści o świecie nietoperzy (piosenka, łamigłówki, uzupełnianki). FINAŁ: obserwacja nocnych wylotów nietoperzy.
    Start: (czerwiec, lipiec) g. 19.30, sierpień, g. 19.00
    Czas trwania: 2h
    koszt: 20zł/os, dzieci do 3 lat-gratis, możliwość płatności blik
    Należy wziąć ze sobą: kocyk lub karimatę, dodatkowe okrycie, małą przekąskę.
    Jest to atrakcja wakacyjna z własnym dojazdem (pod świątynię w Wojkowej). Nie obowiązują zapisy
  1. Różne warsztaty tematyczne organizowane przez MGOK (Muzeum i Dom Garncarza) – w przypadku grup dzieci i młodzieży, czy nawet osób dorosłych jest to okazja do zapoznania się kulturą i historią regionu itp., a przy okazji alternatywa na czas niepogody – zajęcia odbywają się w większości pod dachem. W wakacje warsztaty są cykliczne. Poza sezonem można umówić się na dowolny termin. Ośrodek Kultury w Muszynie – 18 534 92 81
  2. Warsztaty cukiernicze kontakt Ośrodek Kultury w Muszynie – 18 534 92 81
  3. Warsztaty archeologiczne (teoria + praktyczne zajęcia – odkopywanie szkieletu 3D) Muzeum – Klaudia Cecko – 18 534 91 60
  4. Dom Garncarza – warsztaty garncarskie Monika Kocot – 602 342 819.
  5. Atrakcje przy Zapopradziu (baseny, AquaZorbing, Park Linowy dla dzieci, wypożyczalnia gokartów, wypożyczalnia rowerów elektrycznych, pole do minigolfa) Łukasz Szkwarła kom. 504 210 205
  6. Sala zabaw Łobuzownia w Muszynie kom. 574 623 626.
  7. Kolejka turystyczna trasy ul. Kościelna – Zapopradzie tel. Janusz Maczuga 607 841 177
  8. Warsztaty łucznictwa tradycyjnego w klimacie średniowiecza dla gości obiektu. Okres wakacyjny godziny popołudniowe możliwość organizacji turniejów dla grup zorganizowanych. Indywidualne wycen oraz więcej informacji kontakt
    793 908 411.

Teksty i fotografie pochodzą z archiwum UMIGU Muszyna