Dla rodzin

Krynica-Zdrój od wielu już lat mocno inwestuje aby zmienić wizerunek uzdrowiska z – do niedawna tylko dla seniorów – na wspaniałe miejsce wypoczynku dla rodzin z dziećmi. Świadczą o tym przede wszystkim nowe atrakcje skierowane do najmłodszych.

Przy wjeździe do Krynicy-Zdroju zachęcamy do odwiedzenia drewnianej wieży widokowej wraz ze spacerem w koronach drzew. Ten ponad kilometrowy spacer na wysokości kilkunastu metrów poprzez swoje 15 przystanków edukacyjnych stworzy  wspaniałą lekcję historii, ekologii oraz kultury tego regionu.

Kilometr w stronę miasta znajduje się Park Słotwiński z tężnią solankową i placem zabaw.

Arena14
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W centrum uzdrowiska, poniżej okazałego Hotelu Krynica**** znajduje się nowoczesna hala lodowiska, gdzie przez 10 miesięcy w roku można jeździć na łyżwach, a przez ponad połowę roku można na żywo pasjonować się hokejem. Na miejscu wypożyczalnia łyżew, szatnia oraz instruktorzy.

Tuż za lodowiskiem znajduje się sankostrada, gdzie na kilometrowej rynnie podczas zjazdu na 2-osobowych saneczkach można podziwiać panoramę Krynicy. Pod sankostradą umiejscowione są 2 boiska piłkarskie wraz z bieżnią do biegania.

Na ul. Pułaskiego obowiązkowo z dziećmi należy się udać do Muzeum Zabawek. Ponad 6000 eksponatów zapozna dzieci z historią zabawkarstwa, a starszym przypomni młodzieńcze lata.

Poniżej Kościoła Zdrojowego rozpoczyna się centralna część uzdrowiska, czyli Deptak z Parkiem Zdrojowym. Ale zanim na dobre będziemy się przechadzać alejkami spacerowymi, dzieci zachwycone będą zabawą przy fontannie „setce”, pozowaniem do zdjęć przy rzeźbach kwiatowych. Po wyjściu z Parku Dukieta ukaże się nam Nikifor podczas swej „wiecznej” pracy, a za nim kolejny pomnik przyrody – żaba, fontanna oraz Pijalnia Jana i Józefa.

Tuż za pomnikiem krynickiego malarza zobaczymy amfiteatr, tuż pod dolną stacją kolejnej z krynickich atrakcji.

Muzeum-Zabawek-Krynica-05
Foto-Kolej-Parkowa

Po zabawach możemy skorzystać z kolejki linowo-terenowej i w przeszklonym wagonie zdobyć Górę Parkową (741m). Na szczycie kolejne atrakcje dla najmłodszych: Rajskie ślizgawki, czyli trzy rynny zjazdowe, zjeżdżalnie pontonowe oraz Park Linowy MAMUT. Na szczycie znajduje się restauracja wraz z małym placykiem „wikingów”. Ze szczytu można udać się na 10 minutowy spacerek do „źródełka miłości”. Drogę powrotną z Góry Parkowej można urozmaicić sobie schodząc na piechotę, mijając po drodze Polanę Michasiową, figurkę Matki Bożej oraz okazały staw z łabędziami.

Po zejściu schodami z Kaplicy Parkowej znajdujemy się przy pomniku Adama Mickiewicza. Po drugiej stronie rzeki Kryniczanka znajduje się najstarsza zabytkowa zabudowa uzdrowiska. Na końcu jej ma swoją siedzibę Muzeum Nikifora.

W centralnej części Deptaku jest Muszla Koncertowa, skąd w okresie letnim wygrywa piękne operetki Orkiestra Zdrojowa oraz Pijalnia Główna, gdzie można spróbować leczniczych wód mineralnych. W okresie zimowym i letnim jest to miejsce wielu koncertów i występów grup artystycznych. Nową atrakcją jest znajdująca się tuż obok fontanna multimedialna. Za rzeką w stylowych butikach można zakupić wszelkiego rodzaju pamiątki, a następnie udać się do informacji turystycznej po aktualny kalendarz imprez wraz z publikacjami w wersji papierowej.

Poniżej Pijalni Głównej w pierwszej bramie Starych Łazienek Mineralnych znajduje się nowe muzeum Dawno, dawno, temu gdzie między innymi eksponatami ujrzycie mnóstwo sympatycznych krasnali.

Po wyjściu z Deptaku po lewej stronie ukaże się nam Pasaż Handlowy.

Foto-fontanna-multimedialna
Foto-Jaworzyna-szczyt-lato

W dolinie Czarnego Potoku znajduje się Park Sportowy (za osiedlem przy rzece). Mamy tutaj: boisko do piłki nożnej, siatkowej, korty tenisowe, skatepark, alejki spacerowe, rowerowe, plac zabaw oraz pumptrack.

Na terenie Hotelu Czarny Potok**** możemy skorzystać z 36-dołkowego Mini Golf Parku. Za nim po lewej stronie w lesie, siedzibę swoją ma Krynicki Park Linowy oraz Leśna Arena Paintbalowa. To wspaniała rozrywka z adrenaliną, od 3 roku życia. Liczne trasy, skok wahadłowy, ścianka wspinaczkowa, trampolina zapewnią odpowiednie wrażenia w każdym wieku.

U schyłu doliny znajduje się kolejna atrakcja Krynicy-Zdroju – Jaworzyna wraz z najdłuższą kolejką gondolową w Polsce. Można na górę wyjść drogą gospodarczą spod dolnej stacji kolejki (4 km – 1,5h) lub wyjechać 6-osobową gondolką w 7 minut. Ze szczytu, z platformy widokowej rozpościera się wspaniała panorama Beskidów oraz przy bezchmurnej pogodzie (zwłaszcza z rana) panorama Tatr Słowackich. Jako drogę powrotną można wybrać ścieżkę edukacyjną z kilkunastoma tablicami po drodze, informującymi o tutejszej florze i faunie. Ze szczytu można udać się z dziećmi na spacer do schroniska Bacówka nad Wierchomlą (1,5h), a później zejść do doliny Szczawnika (1,5h), skąd do Krynicy kursują bezpłatne busy komunikacji uzdrowiskowej.

Zapraszamy również na nową formę aktywności połączonej ze zdobywaniem wiedzy, czyli questy – gry terenowe po Krynicy, Tyliczu jak i Muszynie. Wspaniała zabawa dla całej rodziny w terenie – dla każdego bez względu na wiek.

W sąsiednim Tyliczu, oddalonym od Krynicy o 6 km, możemy polecić tor gokartowy. Na wyposażeniu również mały gokart dla dzieci od 5 roku. Na Farmie Lama dzieci mają możliwość obcowania ze zwierzętami polskiego gospodarstwa rolnego, pospacerować po stajni oraz przejechać się na koniu lub na kucyku. Obok zabytkowa cerkiew a za nią plac zabaw z siłowniami zewnętrznymi, tężnią solankową oraz źrodełkiem wody mineralnej.

Osada Domków w Lesie to kompleks rekreacyjny, który w lecie organizuje wiele rodzinnych imprez plenerowych. Do kompleksu należy basen pływacki, boisko do siatkówki plażowej, plac zabaw dla dzieci oraz zaplecze gastronomiczne. W okresie zimowych osada przekształca się w centrum narciarstwa biegowego oraz alpejskiego.

Dobrym pomysłem na rodzinny wypad może być również spływ pontonowy lub kajakowy rzeką Poprad połączony ze zwiedzaniem sąsiedniego uzdrowiska Muszyny.

Foto-Tylicz-tatry