Trasy spacerowe wokół Krynicy-Zdroju

Trasy-spacerowe-wokol-krynicy-zdrojuZapraszamy Państwa do tematycznych spacerów wokół Krynicy-Zdroju.

Na początek chcemy Was zabrać na dwie podróże w czasie aby poznać bliżej dwie ważne dla Krynicy postacie - Nikifora Krynickiego oraz Jana Kiepurę.

Spacerując po krynickich szlakach, napotkacie tablice z krótkimi informacjami - ciekawostkami z życia tych postaci. 

Pobierz ulotkę z mapką 

 

 

 

Trasa NikiforNikifor-krynicki-portret 

Długość trasy: 8 km
Czas przejścia: 2 h

Trasę rozpoczynamy z Krynickiego Deptaka spod Informacji Turystycznej. Wychodzimy z deptaku ulicą Kraszewskiego i po 850 metrach skręcamy
w prawo w ulicę św. Włodzimierza. Po ostrym podejściu mijamy cmentarz z nagrobkiem Nikifora a następnie cerkiew prawosławną. Wokół cerkwi znajduje się Park Miniatur Architektury Drewnianej. Powyżej cerkwi skręcamy w lewo w stromą polną ścieżkę, kierując się na Muzeum Przyrodnicze. Po 300 metrach skręcamy za schodami w prawo i podążamy czerwonym szlakiem przez las. Po 800 metrach szlak czerwony skręca w lewo a my podążamy prosto. Po kolejnych 700 metrach skręcamy w lewo i łączymy się z żółtym szlakiem, którym podążamy na Przełęcz Krzyżową, gdzie przez chwilę połączymy się z Trasą Kiepury. Dalej udajemy się żółtym i niebieskim szlakiem i po 350 metrach rozstajemy się z Kiepurą i skręcamy w prawo w stronę Słotwin. Spacerując polną drogą mijamy po lewej stronie wyciągi narciarskie i po 1 kilometrze dochodzimy do drewnianej cerkwi. Za nią skręcamy w prawo w ulicę Słotwińską i wracamy do Krynicy piechotą lub busem z pobliskiego przystanku.
Po wejściu na deptak po lewej stronie znajduje się pomnik siedzącego Nikifora, a po przejściu kolejnych 500 metrów za rzeką Kryniczanka w ostatnim drewnianym budynku Romanówka, siedzibę swoją ma Muzeum Nikifora.

Nikifor-z-psem

 Nikifor-prezentujacy-praceNikifor-przy-pracy

Trasa-spacerowa-mapka-krynica-zdroj

 

Trasa KiepuraJan Kiepura 1933

Długość trasy: 15 km
Czas przejścia: 4 h

Trasę rozpoczynamy z ulicy Piłsudskiego „pod Hawaną” spod pomnika Jana Kiepury. Przechodzimy na drugą stronę ulicy
w Dąbrowskiego i dochodzimy do mostku gdzie skręcamy w lewo. Dalej podążamy ulicą Zieloną i po 750 metrach wchodzimy do lasu i dalej w górę szlakiem zielonym. Po kolejnych 1200 metrach łączymy się na chwilę z Trasą Nikifora i razem przechodzimy przez Przełęcz Krzyżową a 350 metrów za nią rozstajemy się z Nikiforem i skręcamy w górę w lewo. Teraz spacerując szlakiem żółtym i niebieskim podziwiamy z lewej strony Jaworzynę Krynicką a po prawej wyciągi narciarskie Słotwiny. Po 2,5 kilometrach od rozstania z Nikiforem szlak niebieski ucieka w lewo a my podążamy w prawo, pilnując do końca wyprawy szlaku żółtego. Na trasie mijamy szczyt Jaworzynka a po 8,25 kilometrach od rozpoczęcia wyprawy, przechodzimy przez ulicę i kierujemy się drogą asfaltową do lasu. Po 250 metrach ulica skręca ostro w lewo a my wchodzimy na polną drogę na wprost i w dalszym ciągu pilnujemy żółtych znaków. Po 4 kilometrach dochodzimy do skrzyżowania z ulicą Zieleniewskiego i skręcając w prawo w dół wracamy do Krynicy. Wracając ulicą Pułaskiego po prawej stronie mijamy Patrię.

Kiepura

 50-festiwal-jana-kiepury-w-krynicy-zdroju

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   logo-malopolska

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
w ramach konkursu ofert z turystyki pn. Małopolska Gościnna