gora-parkowa-krynica1 gora-parkowa-krynica2 gora-parkowa-krynica3 gora-parkowa-krynica4 gora-parkowa-krynica5 gora-parkowa-krynica6 gora-parkowa-krynica7 gora-parkowa-krynica8

 

Nad Krynicą Zdrój wznosi się Góra Parkowa, która jest terenem popularnego Parku Zdrojowego, założonego w 1919 roku z licznymi drogami spacerowymi i ścieżkami zdrowia. Kolej linowo-terenowa na Górę Parkową w Krynicy była pierwszą tego typu koleją w Polsce i zachowała do dziś swój charakter– stając się swego rodzaju zabytkiem jeszcze przedwojennej myśli technicznej.

Krynica od ponad 73 lat korzysta z kolei na Górę Parkową i jej historia dowodzi jak bardzo srebrne wagoniki stały się częścią tej pięknej tradycji, dzięki której beskidzkie uzdrowisko, co roku przyciąga setki tysięcy ludzi. Dolna stacja kolei znajduje się na końcu „deptaka", przy ulicy Nowotarskiego, w sąsiedztwie pijalni „Jana".

W pobliżu górnej stacji kolei znajduje się teren zabaw dla dzieci i nie tylko dla nich, na który składają się „Rajskie ślizgawki" – zjeżdżalnie o rozmaitym stopniu trudności, zjeżdżalnia pontonowa, „indiańska wioska" oraz stylowa restauracja przyciągająca miłośników dobrej kuchni. Wszystkich, którzy lubią tańczyć zapraszamy na górna stację pod pergole na „five o'clock", gdzie przy dobrej muzyce można miło spędzić czas. Spragnionym spokoju proponujemy romantyczny spacer ścieżkami do „źródełka miłości".

ul. Nowotarskiego 1, tel: 18 471 2262    http://www.pkl.pl

Krynica-Gora-Parkowa2

Krynica-Gora-Parkowa1

Krynica-Gora-Parkowa4

Krynica-Gora-Parkowa-z-lotu-ptaka