Wreczenie-medalu-dla-stowarzyszenia-z-krynicy-zdrojuKrynickie Stowarzyszenie Przyjaciół z Bad Sooden-Allendorf - miasta partnerskiego Krynicy Zdroju, działa aktywnie już od 6 lat. W tym roku, znalazło się w gronie czterech organizacji pozarządowych działających na terenie Województwa Małopolskiego, które zostały uhonorowane za swą działalność na rzecz współpracy polsko-niemieckiej i otrzymało nagrodę „Polonia Minor"

W ramach tej współpracy realizujemy różne projekty zarówno z młodzieżą jak i z dorosłymi. Jednym z celów tegorocznej II edycji projektu „Nasz Region-Nasza Kultura" będzie promocja lokalnych tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych podczas pobytu gości z Niemiec w Krynicy-Zdroju w dniach 27.12.16-02.01.2017 r. Będzie to także kontynuacja projektu „Nasz Region – Nasza Kultura" którego realizacja w 2015 miała miejsce w Bad Sooden Allendorf a jego głównym założeniem było: prezentacja dziedzictwa kulturowego Małopolski w szczególności Sądecczyzny i gminy Krynicy-Zdroju w tym: promocja wyrobów regionalnych, koncert młodych talentów oraz zespołu łemkowskiego.

Program projektu koncentruje się wokół 3 dni:

27.12.2016 - przyjazd gości z Bad Sooden-Allendorf i spotkanie integracyjne.

28.12.2016 – w pierwszym dniu pobytu wyjazd do Czyrnej, gdzie w Domu Polsko-Słowackim będzie miała miejsce promocja tradycji bożonarodzeniowych wraz z degustacją wybranych potraw przygotowanych przez gospodynie wiejskie z sołectw gminy Krynicy-Zdroju. Podczas spotkania, dzieci i młodzież zaprezentują ozdoby świąteczne wykonane zgodnie z lokalną, ludową tradycją przekazaną przez starsze pokolenie. Następnym punktem spotkania będzie wspólneśpiewanie kolęd, wykonywanie ozdób a na zakończenie występ dzieci z jasełkowym widowiskiem.

29.12.2016 - w drugim dniu,wieczorem w Kościele Zdrojowym w Krynicy- Zdroju odbędzie się Koncert Świąteczny. Kolędy i pastorałki usłyszymy w wykonaniu uczniów i absolwentów Szkoły Muzycznej pod opieką p. Małgorzaty Miecznikowskiej-Gurgul.

30.12.2016 – w trzecim dniu ; wyjazd do Nowego Sącza, zwiedzanie Miasteczka Galicyjskiego m.in. wystawy prezentującej obrzędy bożonarodzeniowe, następnie po południu kulig szlakiem Konfederatów Barskich (połączony z prelekcją na temat Konfederatów Barskich): – Muszynka – Tylicz.

Pozostałe dni pobytu gości z Niemiec w Krynicy-Zdroju (do 02.01.2017) wypełnione będą różnymi imprezami realizowanymi poza projektem.

Efektem zamierzonych działań będzie utrwalenie współpracy pomiędzy Krynicą-Zdrój a Bad Sooden-Allendorf a także przybliżenie historii tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych jak również ich upowszechnianie i podtrzymywanie.

PROJEKT REALIZOWANY PRZY WSPARCIU FINANSOWYM WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

Serdecznie zapraszamy.

Izabela Micek Prezes
Krynickiego Stowarzyszenia Przyjaciół z Bad Sooden-Allendorf

Spotkanie-integracyjne-krynica-Zdroj-bad-sooden

 

Baner-Krynica-Zdroj-Bad-Sooden