Nietoperze-w-KrynicyKilkumiesięczne prace przy remoncie dachu cerkwi greckokatolickiej pw. św. Piotra i Pawła w Krynicy-Zdrój zostały zakończone pod koniec stycznia. Parafia zawdzięcza tę kosztowną (1,2 mln zł) inwestycję małym lokatorom – nietoperzom, które wybrały to miejsce na letnie kolonie rozrodcze. Nad pracami czuwali realizujący projekt LIFE Podkowiec+ chiropterolodzy z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura" z Wrocławia, a postępu prac doglądał na miejscu gospodarz obiektu, proboszcz parafii, sympatyk nietoperzy, ks. Jan Pipka. Efektem prac jest zabezpieczenie budynku przed zniszczeniem, a także poprawa warunków bytowania kolonii rozrodczych nietoperzy: podkowca małego i nocka dużego. Letnia kolonia pierwszego z nich liczy tutaj do ok. 30 osobników, drugiego 300, dzięki nim remont został przeprowadzony. Nie jest to jednak koniec działań „pro Natury" w ramach projektu LIFE Podkowiec+. Jeszcze do wiosny będzie wykonywany remont we Wleniu na Dolnym Śląsku. Remont dachu kolejnego stanowiska nietoperzy w Małopolsce - świątyni w Małastowie - rozpocznie się jesienią 2016 roku.

Złapałeś zasięg podkowca małego.
Tereny w Polsce południowej na których zachowały się siedliska podkowca małego, nazywamy Krainą Podkowca. Obszar ten obejmuje Sudety, Wyżynę Krakowsko-Częstochowską i Karpaty. Największa liczba stanowisk tego gatunku odkryta została w Beskidzie Sądeckim, Beskidzie Wyspowym i Beskidzie Niskim. Inicjatorem i wykonawcą większości prowadzonych dla nietoperzy działań ochronnych na tym terenie jest Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura", które od 1996 roku oprócz remontów licznych pokryć dachowych w stanowiskach tych zwierząt, prowadzi również działalność edukacyjną, inwentaryzacyjną, oraz monitorującą stan populacji podkowca małego i jego siedlisk. Starają się również by zarówno same schronienia jak i ich otoczenie były dla nietoperzy jak najbardziej przyjazne, co realizowane jest np. przez instalację specjalnych schronień w obrębie strychów czy też rekonstrukcje tzw. ciągów komunikacyjnych jakimi dla tych zwierząt są żywopłoty, ale czy też drzewa i krzewy porastające brzegi potoków i miedze.

Remonty dachów przeprowadzili już m.in. w świątyniach w Blechnarce, Śnietnicy, Harklowej, Leluchowie, Dubnem, Szczawniku, Jastrzębiku, Wierchomli Wielkiej, Kamionce Wielkiej, Jaworkach, Jazowsku, Tylmanowej, Bukowcu, Bruśniku, Paleśnicy, Ujanowicach, Kamionce Małej, Królowej Górnej, Łososinie Górnej, Nowym Rybiu, Skrzydlnej, Słopnicach, Jaworznej, jak również w dawnej szkole w Wojkowej i w młynie w Pierśćcu.

01--Krynica-Dolna-cerkiew-nietoperze 02--Krynica-Dolna-cerkiew-nietoperze 03--Krynica-Dolna-cerkiew-nietoperze 04--Krynica-Dolna-cerkiew-nietoperze 05--Krynica-Dolna-cerkiew-nietoperze 06--Krynica-Dolna-cerkiew-nietoperze 07--Krynica-Dolna-cerkiew-nietoperze 08--Krynica-Dolna-cerkiew-nietoperze 09--Krynica-Dolna-cerkiew-nietoperze 10--Krynica-Dolna-cerkiew-nietoperze 11--Krynica-Dolna-cerkiew-nietoperze 12--Krynica-Dolna-cerkiew-nietoperze
 

Wyjątkowy nietoperz z uśmiechem.
Najbardziej „uśmiechniętym" nietoperzem jest podkowiec mały. Nazwa podkowiec pochodzi od narośli w kształcie podkowy (która przypomina uśmiech), znajdującej się na pyszczku w okolicy nozdrzy. Służy ona do ukierunkowywania wiązki ultradźwięków, które odbijając się od obiektu wracają do jego uszu. Dzięki temu może określić odległość od obiektu i kierunek ruchu np. ofiary.

Dzięki szerokim skrzydłom podczas lotu jest bardzo zwrotny. Umożliwiają mu one sprawne manewry, a nawet zawiśnięcie w locie. Jest doskonałym myśliwym. Żeruje po zachodzie słońca. W locie chwyta komary, ćmy, a pająki potrafi zbierać z powierzchni skał, pni, liści.
Zimą zapada w stan hibernacji. Nie wciska się w szczeliny, potrzebuje wystarczająco szerokich przestrzeni prowadzących do jego schronienia.
Samice często są zaplemniane w czasie hibernacji. Od tego czasu aż do wiosny przechowują w drogach rodnych plemniki. Do zapłodnienia dochodzi dopiero na wiosnę. Młode podkowce na świat przychodzą w czerwcu, po ciąży trwającej 2,5 miesiąca.

I Ty możesz zostać ambasadorem podkowca!
Jeśli losy podkowca małego nie są Ci obojętne, ta propozycja jest dla Ciebie. Zapraszamy do wspólnej zabawy i rozpowszechniania informacji na temat ochrony tego nietoperza. Zostań ambasadorem podkowca: www.podkowiecplus.pl www.fb.com/KrainaPodkowca